Energia z odzysku – alternatywne źródła energii. Dbajmy o Ziemię

Energia z odzysku – alternatywne źródła energii. Dbajmy o Ziemię

Szybko rozwój gospodarki sprawił, iż liczba zużywanej energii przez dzisiejsze społeczeństwa jest niezmiernie

ciepło sieciowe

duża. To przykre ma to nadzwyczaj ujemny wpływ na otoczenie przez intensywną eksploatację naturalnych złóż węgla, ropy naftowej, gazu oraz innych paliw kopalnych. Odbija się to negatywnie nie tylko na środowisku, ponieważ zanieczyszczone powietrze, wody gruntowe i same grunty uprawne oddziałują w następnej kolejności negatywnie na organizm. Nie bez znaczenia jest też wpływ na ocieplanie klimatu. Można tego uniknąć, przechodząc na alternatywne źródła energii.
Czym są ekologiczne źródła energii?

efektywność energetyczna

Do opcjonalnych źródeł energii kategoryzuje się takie, jakie nie zanieczyszczają bezpośrednio otoczenia i nie prowadzą do nadmiernej eksploatacji. Są to:
•    farmy wiatrowe,
•    fotowoltaika,
•    elektrownie wodne.
Wszelkie z powyższych rodzajów elektrowni są w stanie występować w dwóch kategoriach. Są to zarówno ogromne i przemysłowe instalacje złożone z wielu hektarów pokrytych panelami fotowoltaicznymi, lub dziesiątkami dmuchaw o wysokości kilkudziesięciu metrów, jak oraz przydomowe instalacje złożone z kilku bądź kilkunastu paneli montowanych na dachach, lub w gruncie, lub ewentualnie małych wiatraków.

dekarbonizacja przemysłu

Jak samodzielnie generować zieloną energię?
Potrzebując osobiście dbać o środowisko oraz swój portfel, najswobodniej zdecydować się na własną przydomową elektrownię – może to być turbina wiatrowa lub panele fotowoltaiczne. Inwestycja na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych pozwoli na stworzenie przydomowej elektrowni, która całkowicie pokryje zapotrzebowanie pospolitego gospodarstwa domowego.